سخت افزار کامپیوتر و معرفی قطعات اصلی آن

سخت افزار

سخت افزار کامپوتر یا Hard ware، از شاخه های مهم علوم کامپیوتر است و شامل تمامی بخش های کامپیوتر می باشدکه به طور فیزیکی وجود دارند و قابل لمس کردن هستند.
برای استفاده هرچه بهتر از ظرفیت های کامپیوتر باید با سخت افزار و نحوه کارکرد آن آشنا باشیم.
هر کشوری قادر به تولید قطعات کامپیوتر نیست ومختص شرکت های خاصی می شود که اکثر آنها در کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا ،چین ژاپن و… فعالیت دارند. قطعات سخت افزار کامپیوتر شامل موارد زیر می شوند:
مادر بورد،CPU، کیس و پاور، فلاپی دیسک، هارد دیسک، سی دی رام، کارت صدا، کارت فکس مودم، کارت گرافیک، کی بورد، مانیتور، ماوس، پلاتر، پرینتر، کارت شبکه، کارت TV، کارت I/O، قلم نوری، رسیور کارت، اسکنر و RAM.
در این مطلب برای آشنایی شما به توضیح مختصری از قطعات اصلی کامپیوتر می پردازیم:

1. Cpu یا واحد پردازش مرکزی :

cpu در واقع مغز کامپیوتر شماست. تمام اجزای کامپیوتر شما را کنترل و پردازش می کند. پس cpu تعیین کننده نوع کامپیوتر شماست. CPUهای پنتیوم که انواع آن پنتیوم 2، 3، 4 می باشند، امروزه رایج هستند. Cpu بر روی برد اصلی نصب می شود و سرعت آن با واحد مگا هرتز معرفی می شود.
از میان انواع سی پی یوهای AMD و اینتل که موجود هستند، پردازنده athlon از AMD ارزانتر و سریعتر و با کیفیت تر از پردازنده های اینتل هستند.

سخت افزار کامپیوتر

2. مادر بورد یا برد اصلی کامپیوتر ( Main Board , Mother Board):

کلیه بردهای کامپیوتر روی مادر بورد نصب می شوند. بر روی آن محلهایی برای اتصال یا قرار گرفتن کارت ها، کابل ها و سی پی یو قرار دارد. اندازه آن حدود 25*30 سانتی متر است. مدل های رایج آن شامل GIGA، ATC 7010، Asus. هستند.
بخش هایی که روی برد قرار دارد شامل، سوکت مخصوص CPU، اسلات ها یا شیارهای گسترشی، ماژولهای رم، باطری ساعت و تاریخ، خروجی کی بورد و خروجی های ON BOARD می باشد.

سخت افزار کامپیوتر

3.حافظه RAM مخفف RANDOM ACCESS MEMORY

این سخت افزار کامپیوتر که در ماژول های رم نصب می شود و مسئول نگهداری موقت اطلاعات است تا سی پی یو بتواند کارآمدتر کار خود را انجام دهد. رم اختلاف سرعت دیسک سخت و سی پی یو را کاهش می دهد.
انواع رم شامل رم های معمولی (SD RAM) و رم های سریع (DD RAM) است.
مادربردهای خوب معمولا از حافظه PC2100DDR( برای مادربردهای DDR266) یا از حافظه PC2700( برای مادربردهای DDR333) استفاده می کنند. اگر می خواهید برای کامپیوتر رم بخرید کیفیت رم و سازگاری آن با کامپیوتر را حتما مد نظر قرار دهید. شرکت های KingSton و Corsair اعتبار بالایی دارند و Mushkin بالاترین کیفیت رم را می سازد که هزینه آن نیز به مراتب بالاتر است.

سخت افزار کامپیوتر

4. کارت صدا یا Sound Card :

وظیفه این سخت افزار کامپیوتر پخش صداست. کارت صوتی بر روی برد اصلی نصب شده و چند فیش برای میکروفون و بلندگو، در پشت آن قرار دارد. کارت صدا اطلاعات کامپیوتری صفر و یک را به اطلاعات صوتی تبدیل می کند. انوع رایج آن در حال حاضر شامل: Genius، Yamaha، Vibra و … می باشند. امروزه برای اغلب مادربوردها نیازی به خرید کارت صدا وجود ندارد. چون آنها دارای ساپورت Build in برای صدای با کیفیت هستند، اما در صورت لزوم می توانید کارت صدا به طور جداگانه بر روی این مادربوردها نیز نصب کنید.

 

5. کارت گرافیک یا VGA:

کارت گرافیک رابط برد اصلی کامپیوتر و مانیتور است. وظیفه اصلی آن آماده سازی اطلاعات برای نمایش در مانیتور است. کارت گرافیک نیز روی برد اصلی کامپیوتر نصب می شود و سیم کابل کامپیوتر به فیش آن وصل می شود. کارتهای گرافیک MX از بهترین انواع آن هستند که هم در کارآیی و هم در ارزان بودن و هم در بسته بندی و هم در نرم افزار یکه تاز هستند.

سخت افزار کامپیوتر

5. کارت فکس مودم (Fax Modem):

وظیفه این کارت تجهیز کامپیوتر ها به امکانات ارسال و دریافت داده های دیجیتال و فکس هاست. فکس مودم در اسلات های مادربورد نصب می شود.

سخت افزار کامپیوتر

 

6.دیسک سخت (Hard Disk):

تمامی اطلاعاتی که قرار است برای دراز مدت در کامپیوتر نگهداری شود، اغلب در این سخت افزار کامپیوتر ذخیره می شوند. این قطعه با یک کابل داده به برد اصلی وصل می شود و یک کابل برق نیز به آن متصل است. اگر میخواهید این قطعه را انتخاب کنید حتما به سطح ایجاد نویز و تولید حرارت آن توجه کنید.

سخت افزار کامپیوتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *