عیب یابی مادربرد

اجزای اصلی کامپیوتر ممکن است به دلایل مختلف مثل نوسانات برق ، ضربه یا موارد دیگر دچار عیب شوند. مادربرد سیگنالهای مابین تمامی بخش های موجود بر روی کامپیوتر شما را تقویت می‌کند. بدون مادربورد هیچ قطعه‌ای در کامپیوتر کار نمی کند. از این رو عیب یابی مادربرد حائز اهمیت است. اجزای مختلف سیستم مثل کارت‌های شبکه مودم، صدا و گرافیک به وسیله اسلاتهای مادربرد به آن وصل می‌شوند.

برای عیب یابی مادربرد، تست کردن آن می‌تواند به شما کمک کند تا هر عیبی را قبل از وقوع، تشخیص داده و اصلاحات مورد نیاز را انجام دهید. نرم‌افزاری کاربردی و مفید بسیاری وجود دارند که می‌توانند وضعیت مادربرد مانند، درجه حرارت، ،ولتاژ ، سرعت فن‌ها را بررسی کرده و در اختیار شما قرار دهند. مثل نرم افزار AIDA64 Extreme Edition . اگر مادربورد دستگاه شما به کلی کار نمی‌کند، باید کیس را باز کرده و تمامی قطعات را به دقت مورد بررسی قرار دهید. چنانچه دچار سوختگی شده بودند یا یک فیوز سوخته دیدید باید قطعه جدید بخرید.

عیب یابی مادربرد

بعد از وصل کردن ATX ها به برد، زمانی که پاور را روشن میکنیم ممکن است مادربرد دچار عیب های مختفی شود که در زیر به عیب یابی مادربرد اشاره میکنیم:

ایراد NO POWER

این مشکل زمانی رخ می دهد که بعد از سوئیچ کردن، برد روشن نشود. در این صورت باید مطمئن شویم که جامپر بر روی پینهای clrcmos وجود ندارد.

ایراد AUTO POWER ON

اگر قبل از سوئیچ برد به صورت خودکار روشن شد، باید برد را برای چند ثانیه در حالت clrcmos قرار دهیم.

ایراد AUTO POWER OFF

اگر بعد از سوئیچ کردن، برد برای لحظه ای روشن شده و سپس خاموش شود، این ایراد رخ داده است.

ایراد NOT BOOT

زمانی که بعد از سوئیچ کردن برد روشن شود ولی تصویری را نشان ندهد باید اقدامات زیر را انجام دهیم:

برای مدت کوتاهی برد را در حالت Clrcmos قرار دهید.
یکی از روش های بایوس را اجرا کنید.
در نهایت برد را با قطعات دیگر امتحان کنید.

ایراد AUTO RESET

این مشکل زمانی رخ می دهد که بعد از تست تصویر و در طول اجرای مراحل بوت شدن یا کار در سیستم عامل، برد ریست شود. برای عیب یابی مادربرد در این حالت باید دمای CPU در SETUP چک کرده و مطمئن شویم که فن بر روی CPU درست بسته شده است. در نهایت بایوس را به روزرسانی کنید.

ایراد AUTO SHUT DOWN

اگر بعد از تست تصویر و در طول اجرای مراحل بوت شدن یا کار در سیستم عامل، برد خاموششد مشابه مورد قبل عمل نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *